Experti z oblasti stavebnictví se již mnoho let snaží přijít s inovací ve výrobě betonu. Velký pokrok v této oblasti nyní učinila česká firma ERC-Tech, která ve spolupráci se společností Skanska vyvinula beton, při jehož výrobě se využívá až 100 % recyklované stavební suti. Unikátní český patent má revoluční potenciál jak z hlediska stavebnictví, tak z hlediska životního prostředí.
I když to na první pohled není zřejmé, suť z demolic představuje velký problém – v České republice tvoří přibližně polovinu veškerého vyprodukovaného odpadu. Suť se doposud využívala jen z jedné desetiny, což je vzhledem k plýtvání neobnovitelných zdrojů a uhlíkové stopě vznikající při těžbě a přepravě materiálu žalostně nízké číslo. Otázka recyklace suti pálí stavební firmy i kvůli rostoucím cenám kameniva, s nimiž se zvyšují celkové stavební náklady.
Inovace v této oblasti, se kterou přišel František Polák ze společnosti ERC-Tech, se elegantně vypořádává se všemi zmíněnými problémy. Společně se specialisty na inovace a vývoj ze společnosti Skanska vytvořil materiál zvaný Rebetong, který má obdobné vlastnosti jako beton, ale pro jeho výrobu se místo kameniva používá právě stavební suť. Oproti klasickému betonu má navíc nižší koeficient tepelné vodivosti, díky čemuž snižuje energetickou náročnost budov. Technologické know-how je zatím přísně střeženo – spočívá ve způsobu rozdrcení suti a v přidání speciální nanopříměsi. Skanska je tak první stavební firmou na světě, která tento český vynález oficiálně vyrábí.
Zdroj fotografií: Skanska a.s.