Aktuálně

Nová dominanta Karlína: monumentální sochy Davida Černého podepřely Fragment

Aktuálně

03.10.2022

Novátorský rezidenční projekt Fragment v pražském Karlíně má první trvalou nájemnici. Developerská společnost Trigema totiž dokončila instalaci ocelových soch, které budou trvalou součástí stavby. Dominuje jim ženská postava vysoká úctyhodných 24 metrů, jenž budovu drží v náručí.

Fragment je od počátku bedlivě sledovanou stavbou – jeho výrazná a originální forma má ambice oživit současnou pražskou architekturu a zařadit se k dominantám města. Budovu dle návrhu architektonického ateliéru QARTA ARCHITEKTURA podepírají velkoplošné plastiky sochaře Davida Černého. Vedle monumentální ženské figury se stavba opírá o další torza lidského těla. „Sochy symbolizují sílu, kterou má lidská sounáležitost, naši schopnost vzájemně se podepřít. Menší sochy jsou složeny z malých prvků, které pomyslně představují buňky lidského těla. Stejně jako v živém organismu se buňky skládají, aby podpíraly ty větší,“ vysvětluje autor děl David Černý.

Objekty jsou vytvořeny z chromoniklové nerezavějící oceli se zrcadlově leštěným povrchem. Jejich výroba, včetně přípravy, zabrala téměř 2 roky. První díly začali dělníci na stavbě instalovat v červenci, hlavní výzva je však čekala poslední zářijový víkend. Největší sochu těžkou 35 tun nejprve celou smontovali na vedlejším pozemku. V sobotu jeřáb připojil k Fragmentu tělo a v neděli na něj nasadil hlavu, která se bude v pravidelných intervalech otáčet.

Fragment je ambiciózní nejen formou, ale i obsahem. Za majestátní fasádou tvořenou z dynamicky členěných rozpixelovaných bloků vzniká 140 bytů k pronájmu vybavených od podlahy ke stropu designovým nábytkem. Pohodlí a bezstarostnost příštím obyvatelům Fragmentu zaručí špičkové technologie i široká škála služeb, které jim budou k dispozici.

Nájemníci se do bytů nastěhují v prvním kvartálu 2023. „Poptávka je značná už nyní. Největší zájem mají klienti o malometrážní studia, která nabízejí vysoký standard bydlení za příznivou cenu. Srovnatelný produkt na trhu chybí, takže zájemci se ochotně uskromní v podlahové výměře bytu ve prospěch prémiového vybavení a kvality bydlení,“ konstatuje Eva Jílková, Senior Property Consultant v týmu realitní kanceláře Svoboda & Williams, která byty exkluzivně pronajímá. „Pozornost ovšem přitahují i větší jednotky, zejména atypické byty s terasami. Ze 46 bytů, které jsou v první etapě v nabídce, jsou už nyní dvě třetiny rezervovány,“ dodává Jílková.

S Davidem Černým spolupracuje developer už několik let, jeho výrazné autorské intervence lze najít například u projektů Trigemy v Nových Butovicích. „Nepochybujeme, že instalace soch přiláká k Fragmentu pozornost a zájem klientů, kteří touží po originálním bydlení,“ míní Jílková.

Další realitní zprávy

Nejčerstvější nabídky do Vašeho e-mailu

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.