Používáme soubory cookies ke zlepšení vašich uživatelských zkušeností. Kliknutím na „OK“ vyjadřujete svůj souhlas.
OK

Aktuálně

Market Report Svoboda & Williams: Trh stagnuje, kvartální data indikují drobnou korekci cen nemovitostí. Ty kvalitní přesto stále táhnou

13.10.2022

Propad poptávky, stagnující trh a mírná korekce cen prodaných realit. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v uplynulých měsících. Vyplývá to z analýzy, kterou dlouhodobě zpracovává realitní kancelář Svoboda & Williams. Od aktuálního desátého vydání začíná Market Report Svoboda & Williams vycházet kvartálně.

Po letech vzestupu zasáhla letos realitní byznys stagnace. Zatímco začátkem léta se meziroční růst cen realit v segmentu, který Svoboda & Williams dlouhodobě sleduje, držel na téměř 10 procentech u novostaveb a na 6,6 procentech u přeprodejů, pololetní srovnání ukazuje výrazné zpomalení růstové křivky. „Cenový nárůst za poslední pololetí se pohybuje pod jedním procentem. Nejčerstvější data za poslední tři měsíce dokonce indikují pokles cen o tři procenta,“ upřesňuje majitel Svoboda & Williams Prokop Svoboda.

Pravidelný Market Report Svoboda & Williams začne od října 2022 nově vycházet čtyřikrát ročně. „Chceme klientům poskytovat aktualizovanější servis, proto k tradiční pololetní analýze přidáváme kvartální reporty, kde budeme zpracovávat data ze dvou posledních čtvrtletí a pohyby realitního trhu srovnávat nikoli meziročně, nýbrž ve dvou po sobě jdoucích pololetích,” vysvětluje.

Ke třetímu kvartálu 2022 klienti Svoboda & Williams za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 158 036 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 143 574 Kč. Zatímco na Praze 1 průměrná cena za metr čtvereční novostavby dosahovala až 211 583 Kč, na Praze 10 lze pořídit prémiovou nemovitost v průměru za 137 689 Kč za čtvereční metr. „K hlavním trendům posledního kvartálu patří, že zájemci poptávají menší byty. Kupující si zkrátka raději připlatí za dražší byt 2+kk, než aby kupovali výměrou větší byt 3+kk,” říká analytik Svoboda & Williams Kryštof Kušiak.

Makléři Svoboda & Williams aktuálně evidují zájem zejména o přeprodeje nemovitostí, které tvoří 75 procent z transakcí realizovaných ke třetímu kvartálu. „Zpomalení trhu a výrazný pokles poptávek prověřuje fundamentální hodnotu nabízených nemovitostí. A přestože prodeje novostaveb stagnují, vnímáme, že o kvalitní, pečlivě připravené developerské projekty v atraktivních lokalitách klienti zájem stále mají. Příkladem může být konverze činžovního domu na pražském Břevnově - Šlikova 16,“ konstatuje Prokop Svoboda.

Výrazný růst si v letošním roce připisuje nájemní bydlení. Výše nájmů ve sledovaném segmentu v průměru vzrostla ke třetímu kvartálu o 17 procent na 39 645 Kč za měsíc. Nejenže tak vyrovnala pandemický propad, ale o 16 procent překonala průměrné ceny před pandemií. „Cenový nárůst neovlivňuje pouze příliv uprchlíků z Ukrajiny, ale také skutečnost, že k nájemnímu bydlení se začíná přiklánět stále více české klientely,” konstatuje vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček. S rostoucími cenami se dle jeho slov mění i profily zájemců a například byty o dispozici 2+kk už nepoptávají pouze jednotlivci či páry. „Stále více vlastníků, kteří chtěli své nemovitosti prodat, teď upřednostní dočasný pronájem,” dodává Šimeček s tím, že v tomto segmentu očekává rostoucí nabídku.

Jak vzniká Market Report Svoboda & Williams

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodejích nemovitostí získaných z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru.

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce – dobře tak ilustruje, jaký vliv mělo zastavení turistického ruchu na ceny nájemného v Praze.

Svoboda & Williams Market Report | Q3 2022 ke stažení (PDF)

Přechled všech dosud vydaných reportů. 

Další realitní zprávy

Nejčerstvější nabídky do Vašeho e-mailu

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.