Aktuálně

Nájmy narazily na cenový strop, poptávka po bytech k prodeji opět stoupá

Aktuálně

17.04.2023

Postupné oživování trhu, zastavení zběsilého cenového růstu u nájemního bydlení a mírná korekce prodejních cen prémiových nemovitostí. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v uplynulých měsících. Vyplývá to z analýzy, kterou dlouhodobě zpracovává realitní kancelář Svoboda & Williams.

Přečíst Q1 2023 Market Report

„Tváří v tvář ekonomické realitě by se mohlo zdát, že na realitním trhu chybí důvody k optimismu. Růst sazeb prodražuje financování, snižuje hodnotu aktiv a drtí kohokoliv, kdo se v předchozím období levných peněz vystavil výraznější dluhové zátěži. Ve Svoboda & Williams přesto závany optimismu cítíme,“ konstatuje v úvodníku ke kvartálnímu Market Reportu Prokop Svoboda, majitel Svoboda & Williams. Aktuální data nadále potvrzují, že kvalitní rezidenční nemovitosti i v krizi zůstávají relativně jistým investičním zázemím. „Jakkoli v posledních měsících zaznamenal vzorek sledovaný Svoboda & Williams cenový pokles o 2,4 procenta, ve srovnání s loňským propadem akciových indexů o 15 až 20 procent jde o příznivá čísla,“ konstatuje Prokop Svoboda.

K prvnímu kvartálu 2023 klienti Svoboda & Williams za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 155 440 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 137 684 Kč. Korekce prodejních cen současně kupce motivuje k nákupu větších nemovitostí. „Plocha prodaných bytů v námi sledovaném segmentu vzrostla o 6,7 % na téměř 92 metrů čtverečních, které lze v průměru pořídit za 13,7 milionů korun,“ upřesňuje analytik Svoboda & Williams Kryštof Kušiak. Optimistickým signálem je rovněž nárůst poptávky, která se po loňské stagnaci letos postupně opět oživuje. „Přestože nedosahuje objemu před krizí, vidíme, že v prvních měsících letošního roku přibylo ve srovnání s posledním kvartálem roku 2022 až 20% poptávek,“ říká Kušiak. V roce 2022 klesla poptávka mezi pololetími o více než 30%.

Realitní trh loni zaznamenal také rekordní růst cen nájemného. V souladu s dřívější predikcí Svoboda & Williams však letos nájmy narazily na cenový strop. „Další zvyšování cen zastavila zejména bohatší nabídka,“ vysvětluje vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček. „Rozšiřují ji akvizice nemovitostí na prodej, které se kvůli stagnaci trhu dočasně překlápějí na nájemní bydlení. Na ten vstupuje také řada investičních bytů pořízených v průběhu covidového nákupního boomu,“ dodává Šimeček. Podle jeho slov se do nabídky vrací také významná část bytů, u kterých trh neakceptoval výrazný cenový nárůst. 

Přehled všech dosud vydaných reportů.

Další realitní zprávy

Nejčerstvější nabídky do Vašeho e-mailu

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.