Aktuálně

Market Report Svoboda & Williams: trh opět oživuje, razantně prosívá realitní trash

Aktuálně

17.07.2023

Další nárůst poptávky po novostavbách i secondhandových nemovitostech a ještě výraznější pokles cen u přehřátého nájemního bydlení. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v prvním pololetí tohoto roku. Vyplývá to z aktuální analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Přečíst Q2 2023 Market Report

„Většina investorů, kteří dosud vyčkávali na výraznější pokles cen, zjistila, že u prémiových nemovitostí se dramatického zlomu nedočkají, eventuálně se to bude týkat jednotlivých secondhandových realit, kdy ke slevám vlastníka donutí osobní situace. Zejména investoři s našetřenými finančními prostředky proto přestávají dál otálet,” shrnuje situaci na trhu Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams. Jeho slova potvrzují také čísla: aktuální poptávka ve srovnání se závěrem minulého roku stoupla o 21,4 %, přičemž až 72 % klientů platilo nákup nemovitosti z vlastních zdrojů.

Prodejní ceny prémiových nemovitostí v prvním pololetí mírně poklesly, proti druhému pololetí loňského roku o 2,5 %. Klienti Svoboda & Williams letos za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 155 793 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 137 505 Kč. Prim přitom na rezidenčním trhu hraje jednoznačně kvalita. „Z naddimenzovaných statusových sídel z 90tých a nultých let definovaných čtverečními metry zastavěné plochy, kterým zřídka odpovídala kvalita provedení, je dnes neprodejný realitní trash. Zájem kupujících se obrací k nemovitostem, kde uměřenější plochu vyvažují vysoké materiálové, energetické i ekologické standardy,“ zdůrazňuje Svoboda.

Za svým vrcholem je definitivně i postcovidový boom cen nájemného. Proti druhému pololetí loňského roku nájmy v Praze plošně poklesly o 3,1 % na průměrných 38 712 Kč. „Nejvíce klesaly ceny nájemního bydlení v užším centru,” upřesňuje analytik Svoboda & Williams Kryštof Kušiak. Nájemné u menších bytů 1+kk a 2+1 zlevnilo podle jeho slov o 11,9 %, u bytů 4+kk a větších až o 13,1 %. Současně ochlazuje zájem o exkluzivnější nájemní nemovitosti. „Obsadit prémiový rodinný dům či velký byt trvá nyní výrazně déle, než loni,” potvrzuje také vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček. „Ubylo totiž poptávek ze stran expatů, kteří dříve patřili k typickým klientům tohoto segmentu nájemního bydlení,” dodává. 

________________________________________________________________________

Jak vzniká Market Report Svoboda & Williams

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodejích nemovitostí získaných z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru. Market Report vychází čtyřikrát ročně. Zpracovává data ze dvou posledních čtvrtletí a pohyby realitního trhu srovnává ve dvou po sobě jdoucích pololetích.

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce, přičemž vývoj nájemního trhu srovnává meziročně.

Další realitní zprávy

Nejčerstvější nabídky do Vašeho e-mailu

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.