Aktuálně

Market Report Svoboda & Williams: poptávka dál stoupá, ceny zůstávají příznivé pro kupující

Aktuálně

17.10.2023

Poptávka klientů po nemovitostech, která se začala zvyšovat už začátkem léta, průběžně roste. Zvedají ji holubičí signály centrálních bankéřů i stagnující ceny nemovitostí. Hodnoty nájemného se v širším centru Prahy vracejí ke stabilnímu růstu. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v prvním pololetí tohoto roku. Vyplývá to z aktuální analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Budíček pro realitní trh představují holubičí signály, které vysílají v posledních měsících centrální bankéři. „Hypoteční trh v České republice mezi pololetími narostl podle dat České bankovní asociace o 42,6 procenta. Zvýšený zájem klientů, kteří nákup nemovitosti financují úvěrem, evidujeme také ve Svoboda & Williams, v pololetním srovnání je jich o 10% víc,“ říká Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams. Jeho slova potvrzují i čísla: aktuální poptávka v pololetním srovnání stoupla o 26%, přičemž 37% klientů platilo nákup nemovitosti hypotékou. 

Prodejní ceny prémiových nemovitostí stagnují. „Aktuálně se drží na úrovni hodnot z počátku minulého roku,“ upřesňuje analytik Svoboda & Williams Kryštof Kušiak. Klienti Svoboda & Williams letos za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 152 220 Kč (což představuje proti předchozímu pololetí pokles o 2,1 %) a za metr čtvereční přeprodeje 140 804 Kč (mezipololetní nárůst o 2,3%).  Dle očekávání si stabilnější ceny drží menší byty 1+kk až 2+kk, o které byl také větší zájem mezi kupujícími. 

Proti minulému období (říjen 2022 až březen 2023) nájmy ve vzorku sledovaném Svoboda & Williams v Praze plošně vrostly o 6,9% na průměrných 40 542 Kč. „Zatímco v užším centru stále dochází ke korekci cen, v některých segmentech i dvouciferně, v širším centru evidujeme růst nájemného u všech dispozic,” upřesňuje Kryštof Kušiak. Nájemné u bytů 3+kk a 3+1 s v užším centru zlevnilo o 12,5 %, cena nájmů u dispozičně stejných bytů v širším centru vzrostla o 10,9 %. „Pokles zájmu o nadstandardní byty v centru Prahy souvisí do značné míry s momentálním úbytkem expatů na nájemním trhu. Růst nájmů v siším centru v námi sledovaném vzorku zas výrazně ovlivnil karlínský projekt prémiového nájemního bydlení Fragment, který na trh přinášejí výraznou přidanou hodnotu a kde se nám v krátkém čase podařilo obsadit všech 140 bytů za nadstandardní ceny,” upřesňuje vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček.

___________________________________________________________________

Jak vzniká Market Report Svoboda & Williams

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ty jsou doplněny o údaje o prodejích nemovitostí získaných z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru. Market Report vychází čtyřikrát ročně. Zpracovává data ze dvou posledních čtvrtletí a pohyby realitního trhu srovnává ve dvou po sobě jdoucích pololetích. 

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce, přičemž vývoj nájemního trhu srovnává pololetně.

Další realitní zprávy

Nejčerstvější nabídky do Vašeho e-mailu

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.