Svoboda & Williams investovala 1 100 000 korun do nákupu akcií Refugia. Nastartovala tím dlouhodobou spolupráci se společností, která se zabývá podporou biodiverzity české krajiny a také obnovou poničených ekosystémů. Část investice tak rovnou putovala na revitalizaci potenciálně velmi cenného mokřadu v České Kanadě.
Refugium vyhledává lokality, které fungují jako výjimečné hotspoty druhové rozmanitosti, a nebo mají potenciál se s adekvátní péčí takovými hotspoty stát. Pozemky Refugium vykupuje do svého portfolia a tam, kde je to potřeba, následně zajišťuje projekty revitalizace i dlouhodobý přírodní management. U lokalit, které se obejdou bez větších zásahů, společnost navazuje na zpravidla už existující péči.
Svými aktivitami Refugium reaguje na celoevropský trend, který zdůrazňuje, jak důležitá je nejen ochrana toho, co z přírody zbylo, ale i obnova lokalit s poničenými ekosystémy. Ty totiž lidstvu poskytují mnoho cenných ekosystémových služeb – mimo jiné zadržování vody v krajině, regulaci klimatu nebo sekvestraci uhlíku. Zdravé ekosystémy se navíc lépe přizpůsobují změnám, kterými krajina prochází, včetně té klimatické.
„Ve Svoboda & Williams už 20 let pomáháme hledat bydlení zástupcům rodu Homo sapiens. Spoluprací s Refugiem se naše aktivity rozšiřují na vytváření útočišť i pro další, často ohrožené druhy, které prostor k životu v dnešní krajině hledají jen těžko,“ říká majitel Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
Současné portfolio Refugia tvoří 10 lokalit po celé České republice. Finanční podpora od Svoboda & Williams cíleně směřuje k projektu obnovy mokřadních pozemků v Maříži u Slavonic. „Jde o vlajkový projekt Refugia a první referenci našich příštích záměrů. Na této historicky cenné přírodní lokalitě se v minulosti negativně podepsaly zásahy člověka. Chceme to napravit a pomocí sofistikované obnovy poničených biotopů naplnit potenciál, který toto nádherné místo má,“ popisuje záměry hlavní ekolog Refugia Filip Lysák.
Celkové náklady projektu, který kromě samotné revitalizace zahrnuje i sérii biologických průzkumů, monitoringů území, dosavadní péči o lokalitu a projektové řízení, spolknou přes 5,5 milionů korun. Většinu pokryjí dotace z Operačního programu Životní prostředí, částkou 1 milion korun pak přispěli soukromí investoři nákupem zelených kreditů.
Vydávání zelených kreditů je nástroj, kterým Refugium dává soukromému kapitálu příležitost zapojit se do ochrany a obnovy české přírody. Jak firmy s těmito kredity, které nakoupí, dále naloží, je už na jejich kreativitě. „V rámci naší vánoční kampaně jsme celkem 700 kreditů v celkové hodnotě 700 000 korun věnovali našim obchodním partnerům,“ uzavírá Svoboda. „Jsem opravdu rád, že tato aktivita vyvolala velký a veskrze pozitivní ohlas.“